Web Tasarımda Tipografi ve Önemi
Web Tasarımda Tipografi ve Önemi

Günümüzde içerik pazarlama sektörünün büyük bir değişime uğradığı net bir biçimde görülebilmektedir. Tipografi ise web tasarımı konusunda tasarımı destekleyen bir güç kaynağıdır.

Neden önem taşıyor ?
Tipografi firmanın vermek istediği mesajı karşı tarafı ikna eden bir hale getirmesi ve ilgi çekici olarak görev alması amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Tipografi içerisinde renkler, birbirinden farklı yazı fontu, satır uzunluğu ve yazının birçok entegrasyonunu barındırır.

Tipografide asıl amaç, web sitenizi düzenli göstermeyi sağlamaktır. Web sitesinin büyük bir bölümü içeriklerden oluşur. Tipografi tüm bu içerikleri birbirleriyle uyumlu göstermeyi amaçlar. Web tasarım konusunda tipografinin yeri büyük bir önem arz etmektedir. Birçok tasarımcı tipografiyi tam olarak anlayamadığı veya görmezden geldiği için kendine göre yorumlar ve yanlış işlere imza atmış olur.

Web sitesinin görsel açıdan özeti olan tipografi, en önemli yer alan öğeler arasında bulunduğu söylenebilir. Renk seçimi, font ve web sitesi içeriğinin her birini içine alan tipografinin ilgi çekme ya da ilgiyi azaltma konusunda etkileri büyüktür. İyi bir tipografi web sitesini daha çekici kılacaktır. Markanızın gelecek hedefleri arasında tipografinin önemi yadsınamayacak kadar fazladır. Ayrıca unutulmaması gereken diğer bir nokta kötü bir içeriği iyi bir tipografi asla kurtaramaz. İçeriğiniz kaliteli ve herkese hitap eden şekilde olmak zorundadır. İçeriğinizi site ziyaretçilerinize sunma şekliniz önemlidir. Sunumu iyi yapılmış olan bir içeriğin başarıya ulaşmaması imkansızdır. İçeriğinizin ilgi çekme oranını arttırmak tipografi ile doğrudan ilişkilidir. Site içeriğinizde uzun bir yazı olduğunu düşünün, bu yazının düz, hiçbir paragrafa bölünmeden, hiçbir farklı fontla ifade edilmeden yayınlandığını göz önüne alın. Bu kimsenin ilgisini çekmeyeceği gibi, okunmayı zorlaştıracak ve okunma sayısı da düşük olacaktır.

Kullanıcılar ziyaret ettikleri web sitelerinde düzenli bir görüntüyle karşılaşmak isterler. Bu nedenle, web sitenizdeki her şeyin uyum ve düzen içerisinde olması sizler için bir artı sağlayacaktır.